Recliners
-
Observation PC2140698 Power Rocker Recliner
(Recliners - Power)There's no need to sacrifice looks for comfort—this power rocker recliner serves up both, plus a richly relaxed sense of style. Its chocolate-hued velvet upholstery is ultra soft, with a plush waffle weave for an added layer of interest. The overstuffed pillow top armrests are custom made for lazy afternoon catnaps. And a one-touch power control takes the pleasure of reclining to a higher level.
$749.95
$1,279.95
Save $530.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Observation |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB charging port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Gentle rocking motion • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 19 inch(es) / 48.26 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 117.99 lb(s) / 53.52 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Height | 28 inch(es) / 71.12 cm |
| Depth | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Weight | 123 lb(s) / 55.79 kg |
| Volume | 20.29 cu. ft. / 0.57 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052934281 |
-
$2,619.95
Save $1,090.00
$1,529.95
Castille Way PC62703S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Living room lounging gets a dose of approachable luxury. This sleeper sectional with chaise is defined by + More
-
$2,949.95
Save $1,230.00
$1,719.95
Cannonbrook 98201S2 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Classic, contemporary and cozy. With this sectional with chaise, relaxing in style is made easy. It takes a + More
-
$3,139.95
Save $1,310.00
$1,829.95
Crossplex PCU6450615 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Versatile style teams up with everyday convenience to create this power reclining sofa. Settle into the sleek + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Stoneland 3990494 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining loveseat + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this chair's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Classic, contemporary and cozy. With this ottoman, relaxing in style is made easy. It takes a warm and + More
-
Cozy comfort meets modern design. This accent chair invites you to sink into its plush chocolate brown + More
-
$2,249.95
Save $940.00
$1,309.95
Trinell W446W10 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this 5-piece entertainment center. Its rustic finish and + More
-
$1,549.95
Save $650.00
$899.95
Observation PC2140696 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)There's no need to sacrifice looks for comfort—this power reclining loveseat with console serves up both, + More
-
$1,619.95
Save $670.00
$949.95
Observation PC2140699 Reclining Power Sofa with Drop Down Table
(Sofas - Power Recline)There's no need to sacrifice looks for comfort—this power reclining sofa with drop-down table serves up both, + More
